شنبه, 29 دی 1397
آگهی
آگهی
آگهی

تبليغات

جهت درج تبليغات خود در اين وب سايت با

شماره 05337220130

تماس حاصل فرماييد

وب سايت نامه گناباد معتبرترين پايگاه خبري شهرستان گناباد

جاذبه هاي گردشگري گناباد (مسجد جامع گناباد) PDF چاپ نامه الکترونیک
جمعه 22 اسفند 1393 ساعت 15:34

این مسجد در اثر زلزله شهریورماه 1347 هـ .ش آسیب دیده كه قسمتهاي آسيب ديده آن بازسازی شده است . مسجد جامع گناباد اولین اثر گناباد می باشد که در بیستم بهمن 1318 هـ . ش ( دهم فوریه 1940 ) به شماره 325 به ثبت ملی رسیده است و دارای کاربری مذهبی – فرهنگی می باشد.

 

 

جاذبه هاي گردشگري  گناباد

 

مسجد جامع گناباد

این مسجد مربوط به دوره خوارزمشاهیان که قدمت آن به حدود830 سال قبل می رسد. از نظر نقشه وطرح در شمار بناهای دو ایوانی می باشد. حیاط مسجد مستطیل شکل ودارای دو ایوان جنوبی(ایوان قبله)وشمالی می باشدکه اولی به عرض9متر و عمق 18 متر ودومی به عرض5/6متروعمق 11متراست ودارای دومدخل(راهرو)نزدیک به شمال شرق وجنوب شرقی وهمچنین دارای یک رشته رواق [1]درغرب ویک رشته غرفه [2]درشرق می باشد و جمعاً 15 ایوان برحیاط عمود است. در وسط محوطه اصلی مسجد یک حوض آب به طول9متروعرض5/6مترجهت شستشو،وضو و پاشویه وجود داشته که هم اکنون محل حوض بخاطراینکه رطوبت آن به مرورباعث تخریب بنای مسجدنشود با خاک پرشده و با خشت های شش ضلعی بزرگ آبمال مفروش گردیده است که محدوده حوض از بقیه ی حیاط مسجد قابل تشخیص است.ارتفاع ایوان جنوبی (اصلی) شانزده متر و بیست سانتی متر است و پهنای آن 5/4 متر می باشد. در داخل ایوان قبله سه کتیبه وجود دارد که در سمت راست این ایوان با آجرهای برجسته کتیبه لااله الاالله محمدرسول الله و در روبروی آن دو کتیبه است که در یک کتیبه سه بار کلمه الله با استفاده از آجرهای راسته و خفته ( ایستاده و خوابیده ) نوشته شده است و در بالای کتیبه الله ، کتیبه دیگری به خط کوفی با آجرهای برجسته نام بانی خیر و سازنده مسجد استاد محمد ... دیده می شود که خواندن نام پدر و جد او که در آن زمان بجای فامیل می نوشته اند به آسانی میسر نیست.

 

نبش ایوان جنوبی دارای تزئینات آجرکاری نفیسی است که بصورت کتیبه با خط کوفی از سمت راست ایوان پنج آیه اول سوره فتح نوشته شده که به فوزاً عظیماً ختم می شود. در انتهای حاشیه کتیبه خط کوفی بر جبهه بیرونی ایوان جنوبی بجانب صحن مسجد تاریخ ساخت آن به سال 609 هـ .ق نوشته شده است.

 

ایوان شمالی در گذشته دارای دو گلدسته بوده که در اثر زلزله چند صدسال پیش تخریب شده و نشانه هایی از مکان گلدسته ها قابل مشاهده است و ارتفاع این ایوان در حال حاضر به حدود 12 متر می رسد. در ساخت ایوان های مسجد از سازه طاق و تویزه ( تیراصلی بجای آهن ) در دهانه های بالا استفاده شده است. در پایه سقف جناغی مدخل شمال شرقی یک حاشیه گچی به عرض 25 سانتی متر در بین دو قیطان گچی در سرتاسر دو دیوار جنبی و بالایی درب قرار دارد. در نگاه اول تعدادی نقوش بیضی به چشم می خورد که بطور وارونه تکرار شده است ولی پس از دقت بیشتر ، پرندگان و گیاهان جلب توجه می کنند. پرندگان باریک اندام ، دارای دم بلند و شبیه به دارکوب می باشند و بطور متقارن روبرو یا پشت به پشت هم قرار گرفته اند. همچنین بر روی ایوان شمالی میخی از گِل پخته با لعاب آبی فیروزه خوشرنگ ، لعاب داده شده و این میخها که فعلاً چندتایی در زاویه جنوب شرقی و در زوایه شمال شرقی باقی است چه از نظر استعمال و چه از نظر تاریخ گِل پخته لعابدار ، در خور اهمیّت می باشد. این کار در ایران یک سابقه 3300 ساله دارد. در بعضی از مدخلهای کاخ چغازنبیل ( مربوط به 1234 – 1227 ق – م ) میخهایی از گِل پخته وجود داشته که گُل آنها با لعاب آبی مزین شده است. این مسجد دارای سه شبستان [3] ستون دار می باشد که به سبک مساجد اسلامی ساخته شده است. شبستان تابستانه در ضلع جنوبی ( معروف به شبستان یاسین یا قرآن ) ، شبستان بهاری در ضلع شرقی و شبستان زمستانه در ضلع شمالی که آفتابگیر نیر می باشد. در ضلع غربی که رواق ها دیده می شود ، یک شبستان احتمالاً بنام شبستان پاییزه در سمت جنوب رواق ها وجود داشته است که در اثر زلزله چندصدسال گذشته تخریب شده و قسمتی از ستون های آن جدیداً در اثر کاوش های اداره میراث فرهنگی گناباد پیدا شده است. علاوه براین در داخل ایوان شمالی یک شبستان کوچک وجود دارد. وجود شبستان های مختلف در این مسجد به دلیل تغییرات دمای هوا در فصول مختلف سال بوده تا مردم بتوانند بدون احتیاج به وسایل گرمایشی و سرمایشی ، از شبستان ها استفاده کنند.

 

در استان خراسان بزرگ ( شمالی – رضوی – جنوبی ) سه مسجد دو ایوانه وجود دارد که یکی از آنها مسجد جامع گناباد می باشد و دو مسجد دیگر یکی در فرومد ( فریومد ) سبزوار و دیگری در مَلِک زوزن خواف می باشد و این مسجد از مساجد دو ایوانی دیگر خراسان سالمتر مانده است. خیلی از کارشناسان ، این مسجد را یکی از سه مسجد دو ایوانی ایران می دانند.

این مسجد در اثر زلزله شهریورماه 1347 هـ .ش آسیب دیده كه قسمتهاي آسيب ديده آن بازسازی شده است . مسجد جامع گناباد اولین اثر گناباد می باشد که در بیستم بهمن 1318 هـ . ش ( دهم فوریه 1940 ) به شماره 325 به ثبت ملی رسیده است و دارای کاربری مذهبی – فرهنگی می باشد.

نگارش

سیدرضا پورهاشمی شهری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اضافه‌ كردن نظر


.

 

تبادل لینک

نامه گناباد

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت خود آگاه میشوید.تاریخ

آمار بازديدكنندگان

هرگونه کپی برداری از مطالب این وب سایت  فقط در صورت درج لینک سایت مجاز است


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به هفته نامه نامه گناباد می باشد
support by sabokro: sabokro_ce@yahoo.com